آثارتاریخی استانبولتفریح در ترکیهدیدنی های شهر استانبول - ترکیهکاخ های زیبای استانبول

کاخ دولما باغچه در استانبول +فیلم

تماس با تیم پشتیبانی تماس با تیم پشتیبانی

کاخ دولما باغچه در استانبول | Dolmabahçe Palace:

کاخ دولما باغچه(Dolmabahçe Palace) در استانبول به دستور ۳۱امین پادشاه عثمانی ساخته شد و مساحت آن تقریبا حدود ۴۵ هزار متر مربع است و کاخ دولما باغچه به عنوان مرکز اداری اصلی امپراتوری عثمانی مورد استفاده قرار می گرفته است.

کاخ دولما باغچه یکی از پر زرق و برق ترین کاخ های جهان است.

کاخ دولما باغچه  بین سالهای ۱۸۴۳ و ۱۸۵۶، به دستور سلطان عبدالمجید اول، سی و یکمین پادشاه عثمانی، ساخته شده‌است. کاخ دولما باغچه در مساحت ۴۵ هزار متر مربع و در منطقه‌ای با مساحت ۱۱۰ هزار متر مربع بنا شد و از سال ۱۸۸۹ تا ۱۹۰۹ میلادی کاخ دولما باغچه به عنوان مرکز اداری اصلی امپراتوری عثمانی استفاده می‌شده‌است. تا قبل ازکاخ دولما باغچه، کاخ توپکاپی محل استقرار سلاطین عثمانی بوده است.

دولما باغچه در استانبول,چگونه به کاخ دلمه باغچه برویم,کاخ دولما باغچه
دولما باغچه در استانبول,چگونه به کاخ دلمه باغچه برویم,کاخ دولما باغچه

دلمه باغچه یکی از کاخ های تاریخی و باشکوه استانبول است که در سفر به این شهر نباید دیدنش را از دست بدهید. استانبول این روزها یکی از شهرهای پر مسافر و توریستی در کشور ترکیه است. این شهر به دلیل مراکز خرید متعدد، جشنواره های مختلف و جذاب و همینطور جاذبه های تاریخی که در خود جای داده از محبوبیت خاصی در بین مردم برخوردار بوده و علاوه بر این ها موقعیت جغرافیایی و آب و هوای خوب این شهر زیبا از عوامل تاثیر گذار بر این موضوع بوده است. 

شاید بد نباشد که کمی از تاریخچه این کاخ لوکس بدانید؛ کاخ دلمه باغچه در اواسط قرن ۱۹، درست در نزدیکی بسفر و به دستور سلطان عبدالمجید یکم (سی و یکمین سلطان امپراتوری عثمانی) ساخته شد. کاخ دلماباغچه به سبک نئوباروک و در قرن نوزدهم میلادی توسط معمار ارشد دربار عثمانی بنا شد.

Dolma Garden House,ورودی کاخ دلمه باغچه,موزه مجموعه های کاخ
Dolma Garden House,ورودی کاخ دلمه باغچه,موزه مجموعه های کاخ

کاخ دولما باغچه، آخرین اقامتگاه سلطنتی پادشاهان عثمانی محسوب می شد و ۶ سلطان عثمانی در آن روزگار گذراندند. در کاخ باشکوه دلمه باغچه که به صورت متقارن ساخته شده است، ۲۸۵ اتاق، ۴۳ سرسرا و ۶ حمام ترکی به چشم می خورد. همچنین یک چلچراغ ۴۰۰۰ کیلوگرمی کریستالی و زیبا در سالن رقص کاخ دلمه باغچه وجود دارد که ۳۶ متر ارتفاع دارد. همچنین کاخ دلمه باغچه اسکله ای ۶۰۰ متری دارد و دو ورودی چشمگیر به دو حیاطش متصل می شوند. 

تا پیش از جمهوری ترکیه، دلمه باغچه خانه سلاطین بود و پس از آن مصطفی کمال آتاتورک به هنگام بازدیدش از استانبول در آن اقامت می گزید. جالب است بدانید که آتاتورک در همین کاخ از دنیا رفت. امروزه کاخ دلمه باغچه به عنوان موزه کاربرد دارد و مهمانخانه کاخ نیز برای پذیرایی از میهمانان سیاسی خارجی و مهم ترکیه مورد استفاده قرار می گیرد.

موزه کاخ دلمه باغچه ۳ بخش دارد که عبارت اند از:

موزه مجموعه های کاخ

موزه موسیقی

موزه ساعت

در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر درباره ی کاخ دولما باغچه در استانبول صحبت کنیم.

تاریخچه کاخ دولما باغچه:

کاخ دولما باغچه در استانبول اواسط قرن نوزدهم در نزدیکی منطقه بسفر ساخته شد و از آن پس توانست جای کاخ توپکاپی را در استانبول بگیرد. سبک معماری کاخ دولما باغچه در استانبول نئوباروک بود و توسط معمار ارشد دربار عثمانی به دستور سلطان عبدالمجید ساخته شد.

اگر گشت و گذار در بسفر انجام دهید ، بسیاری از بناهای پرشور و جذاب را پشت سر خواهید گذراند ، اما جالبترین آنها ، کاخ دولماباغچه با ۶۰۰ متر طول دارد و ساخت  آن ۱۳ سال طول کشید.

کاخ دولما باغچه، آخرین اقامتگاه سلطنتی پادشاهان عثمانی محسوب می شد و شش سلطان عثمانی در آن روزگار گذراندند. در کاخ باشکوه دلمه باغچه که به صورت متقارن ساخته شده است. چیزی که سبب شده جلوه ی بی نظیری از این کاخ در نظرهای به وجود بیاید یک چلچراغ ۴/۵ تنی کریستالی است که در سالن کاخ به رقص در آمده و ۳۶ متر ارتفاع دارد.

جالب است بدانید که این کاخ خانه ی پادشاه های دیگری ترکیه بعد از جکومت عثمانی بوده که این عبارت از مصطفی کمال آتاتورک بوده که در همین کاخ از دنیا رفت. اما امروز از آن به عنوان یک جاذبه ی گردشگری در استانبول استفاده می کنند و تبدیل به یک موزه شده است.

دولما باغچه در استانبول,چگونه به کاخ دلمه باغچه برویم,تاریخچه کاخ دولما باغچه
دولما باغچه در استانبول,چگونه به کاخ دلمه باغچه برویم,تاریخچه کاخ دولما باغچه

در ابتدا مکانی که این کاخ در آن قرار گرفته خلیجی کم عمق وجود داشت که ناوگان عثمانی در آن لنگر انداخته بودند. . بعد از قرن ۱۷ ساحل خاکریزی شد و به باغی زیبا با چندین عمارت به نام مجتمع کاخ آبشار بشیکتاش تبدیل گشت که در آن سلطان استراحت کرده و از مناظر لذت می برد.

در سال ۱۸۴۳ کاخ دولما باغچه در استانبول به دستور سلطان عبدالمجید اول ساخته شد و ساختمان های قدیمی که در این محدوده بودند نیز خراب شدند. پس از درگذشت عبدالمجید، جانشین او از دولماباغچه به عنوان کاخ ثانوی استفاده می کرد؛ دولماباغچه به اقامتگاه زمستانی تبدیل شد در حالیکه کاخ بیلربی اقامتگاه تابستانی بود.

Dolmabahçe Palace,دیدنی های شهر استانبول - ترکیه,کاخ-بیلربی
Dolmabahçe Palace,دیدنی های شهر استانبول – ترکیه,کاخ-بیلربی

پس از سلطنت دو سلطان، خانواده ی امپراتوری با سلطان محمد پنجم به دولماباغچه نقل مکان کرده و تا زمان اعلام جمهوری در پایان جنگ آزادی در آنجا ماندند.

پارلمان تصمیم گرفت از دولماباغچه به عنوان کاخ ریاست جمهوری استفاده کند و بنابراین زمانی که آتاتورک به استانبول می آمد در این مکان اقامت میکرد و مهمانان خارجی را به حضور می پذیرفت. آتاتورک در تاریخ ۱۰ نوامبر ۱۹۳۸ در کاخ درگذشت و بعدها در سال ۱۹۵۲ دلمه باغچه به موزه تبدیل شد.

Dolmabahçe Palace,چگونه به کاخ دولما باغچه استانبول برویم,زندگی نامه آتاتورک
Dolmabahçe Palace,چگونه به کاخ دولما باغچه استانبول برویم,زندگی نامه آتاتورک

معماری کاخ دولما باغچه برگرفته از دوران باروک، روکوکو و نئوکلاسیک است به همراه ترکیبی از سنت های دوره ی امپراطوری عثمانی. کاخ دولما باغچه دارای ۲۸۵ اتاق، ۶ حمام، ۴۶ هال و ۶۸ توالت است. کاخ دولماباغچه با سالن بزرگ و با شکوه اش که با ۵۶ ستون داخل آن و چلچراغ عظیم بلورین۴/۵ تنی که ۷۵۰ لامپ های زیبا دارد نمونه ای از شگفتی های معماری در استانبول ترکیه است و برای این گردشگران و توریست هایی که به تاریخ و تمدن عثمانی علاقمند اند مکان جذاب و به یاد ماندنی است. چلچراغ هدیه‌ای از طرف ملکه ویکتوریا ی اول است. تمامی ساعت‌های كاخ دولما باغچه بر روی ۹:۰۵ متوقف هستند، ساعتی كه موسس جمهوری ترکیه، آتاتورک، در این کاخ در تاریخ ۱۰ نوامبر ۱۹۳۸ دیده از جهان فروبست.

Dolmabahçe Palace,ورودی کاخ دلمه باغچه,شگفتی های کاخ جدید
Dolmabahçe Palace,ورودی کاخ دلمه باغچه,شگفتی های کاخ جدید

کاخ دولما باغچه در استانبول با توجه به داشتن مساحتی بیش از ۱۱۰۰۰۰ مترمربع بنا در ۲۵۰۰۰۰ مترمربع زمین قلعه ای بزرگ و چشمگیر بر تنگه بسفر به شمار می رود.

بسیار مشهور است که دوران عثمانی مملو از سبک زندگی اشراف و ساختارهای مجلل بوده است و به عنوان پایتخت سابق امپراتوری عثمانی استفاده می شده. استانبول محل اقامت بسیاری از کاخ های باشکوه است و آنها میراث فرهنگی این شهر را غنی می کنند. اما همه ساختمانهای کاخ به زمان مدرن نرسیده اند ، برخی از آنها آتش گرفته اند و برخی از آنها در حال خراب شدن هستند.

سلاطین به همراه خانواده و نزدیکانشان ، خادمان و نگهبانان در کاخ ها زندگی می کردند. اما هرگز از این کاخ فقط به عنوان اقامتگاه سلطان استفاده نمی شد.بلکه در آن هم مرکز ایالت وجلسات شورا در دولت برگزار می شد.

کاخ عثمانی دارای ۳ بخش اصلی بود. محله های خانوادگی (حرمسرا) ، بیرونی (بیرون) و کاخ داخلی (اندرون)

آشپزخانه یکی از جالب ترین بخش های کاخ بود. کاخ های عثمانی دارای ۲ آشپزخانه اصلی بودند.مطبخ همایونی که فقط برای تهیه سلطان  و مطبخ امیر که برای تهیه هر کس در کاخ مورد استفاده قرار می گرفت . در هر بخش از آشپزخانه ۶۰ سرآشپز و ۲۰۰ دستیار در خدمت وی ​​بودند. 

حقایق شگفت انگیز در مورد کاخ دولما باغچه:

آیا می دانید ،دولما باغچه دارای ۲۸۵ اتاق ، ۴۴ سالن ، ۶۸ توالت و ۶ حمام ترکی است؟

آیا می دانید دولما باغچه به معنای واقعی کلمه به معنای “باغ پر شده” در زبان ترکی است؟

آیا می دانید از ۱۴ تن طلا برای تزئین سقف در برگهای طلا استفاده شده است؟

آیا می دانید ۱۳۱ فرش ابریشمی دستباف سفارش داده شده است که در شهر Hereke برای کاخ بافته شده؟

آیا می دانید  لوستر کریستالی توسط ملکه ویکتوریا از انگلستان به عنوان هدیه ای به کاخ بزرگترین لوستر جهان با ۷۵۰ لامپ و وزن آن ۴٫۵ تن است؟

آیا می دانید کاخ دولما باغچه خانه شش سلاطین آخر امپراتوری عثمانی بوده است؟

آیا می دانید که محل کاخ در ابتدا خلیجی در بسفر بود که برای محاصره ناوگان عثمانی مورد استفاده قرار می گرفت؟

آیا می دانید دولما باغچه بزرگترین کاخ در ترکیه با مساحت ۴۵۰۰۰ متر مربع است؟

آیا می دانید ، واقعاً سنگهای بسیار گران قیمت از قبیل الاستر مصر ، Pergamum از سنگ مرمر مارمارا و پورفیری برای تزئین استفاده شده است؟

آیا می دانید اتاق های کاخ رو به دریا توسط Grand Vizier ، مقامات برجسته عثمانی و وزرای ایالتی استفاده شده است؟

آیا می دانید ، پله کریستال با لوستر کریستالی نفس هر کسی را می گیرد؟

آیا می دانیدهزینه این ساخت و ساز پنج میلیون سکه طلای mecidiye عثمانی معادل حدود ۱٫۵ میلیارد دلار در ارزش های ۲۰۱۳ بود؟

آیا می دانیدزنان حرمسرا مجبور بودند از طریق کوره هایی که پشت آنها پنهان نگه داشته می شد ، مراسم بزرگ را در سالن تماشا کنند؟

آیا می دانید در سال ۲۰۱۴ ، موزه نقاشی ملی کاخ ها در ضمیمه افتتاح شد و حاوی ۲۰۲ نمونه عالی از نقاشی های اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم است؟

آیا می دانید در بخش حرمسرا اتاقی که مصطفی کمال آتاتورک – بنیانگذار جمهوری ترکیه– اقامت داشت ، واقع شد و در همانجا درگذشته؟

آیا می دانید شما مجاز به گرفتن عکس یا فیلم در داخل ساختمانهای کاخ نیستید؟

کاخ دولما باغچه در استانبول از سه بخش اصلی تشکیل شده:

 آپارتمان های اداری Selamlik یا  Mabeyn-i Hümayun

 سرسرای تشریفات Muayede Salonu

 حرمسرای امپراتوری Harem-i Hümayun

البته به غیر از ساختمان اصلی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، ساختمان های دیگری در این مجتمع وجود دارند نظیر:
آشپزخانه های سلطنتی، اتاق های ولیعهد، پادگان، اصطبل ها، داروخانه، آسیاب آرد، مرغداری، تولیدی شیشه، ریخته گری، گیاه خانه، گلخانه، کارگاه فرش، برج ساعت، مسجد و…برخی از ساختمان های کوچکتر در طی سال ها تخریب شدند. و از دو دروازه یادبود امروزه فقط یکی باز است.

آپارتمان های اداری کاخ دلمه باغچه:

درون کاخ آپارتمان هایی با کاربری اداری وجود دارد که از لحاظ عملکرد و شکوه جز مهمترین بخش های عمارت کاخ دولما باغچه در استانبول است. زمانی که وارد این بخش می شود با یک سرسرای بزرگ مواجه هستید که یک راه پله کریستالی دارد و عناصر تزئینی قابل توجه برای ساخت این مجموعه به کار برده شده است.

Dolma Garden House,ورودی کاخ دلمه باغچه,راه پله کریستالی
Dolma Garden House,ورودی کاخ دلمه باغچه,راه پله کریستالی

از دیگر بخش های قابل توجه بخش اداری در کاخ دولما باغچه در استانبول عبارت از: چند سرسرای تزئین شده با فرش های هرکه واقع در طبقه ی بالا، لوسترها و شومینه های کریستالی و یک حمام سلطنتی زیبا که با رخام گچی مصری تزئین شده است، می باشد.

Dolmabahçe Palace,حمام سلطنتی کاخ دولماباغچه زیبا که با رخام گچی مصری تزئین شده,شگفتی های کاخ دولماباغچه
Dolmabahçe Palace,حمام سلطنتی کاخ دولماباغچه زیبا که با رخام گچی مصری تزئین شده,شگفتی های کاخ دولماباغچه

سرسرای تشریفات کاخ دلماباغچه:

یکی از بزرگترین تالارهای کاخ دولما باغچه در استانبول سرسرای تشریفات است که بیش از ۲۰۰۰ مترمربع مساحت دارد و ارتفاع سقف آن از زمین حدود ۳۶ متر است.

این سرسرا با یک فرش هرکه بزرگ و یک لوستر کریستالی ۴/۵ تنی که هدیه ی ملکه ویکتوریا است، تزئین شده است. گالری های طبقات بالایی توسط سفیران خارجی که به مناسب مراسم های مذهبی به این کاخ دعوت می شدند نیز مورد استفاده قرار می گرفت، البته به غیر از مراسم مذهبی برای دیگر مراسم از این جایگاه ها برای ارکستر های کاخ استفاده می شد.

Dolma Garden House,ورودی کاخ دلمه باغچه,سرسرای تشریفات کاخ دلماباغچه
Dolma Garden House,ورودی کاخ دلمه باغچه,سرسرای تشریفات کاخ دلماباغچه

جالب است بدانید که زنان اجازه ی حضور در این مراسم را نداشتند، بنابراین، بانوان از پنجره های راهروی طویلی که بخش اداری را به حرمسرا متصل می کرد و بالای سرسرای تشریفات قرار داشت نظاره گر مراسم می شدند.

در زمستان ، سالن با هوای گرم دمیده شده از سیستم گرمایشی در کف ستونهای بلند گرم می شد و حدود ۳ روز طول می کشید تا قبل از هر مراسمی سالن را به طور صحیح گرم کنند.

حرمسرای امپراتوری کاخ دلمه باغچه:

معماری این کاخ بسیار جالب و هیجان انگیز است به طوری که شما به گونه ای به هر کدام از بخش های این کاخ متصل می شوید که برای آشنایی با راه ارتباطی درون این کاخ باید چندین بار به بازدید از آن بروید تا راه ها را یاد بگیرید.

Dolma Garden House,ورودی کاخ دلمه باغچه,قیمت بلیط کاخ دولما باغچه استانبول
Dolma Garden House,ورودی کاخ دلمه باغچه,قیمت بلیط کاخ دولما باغچه استانبول

حرمسرای کاخ دولما باغچه در استانبول توسط یک راهروی بزرگ به بخش اداری متصل شده است و جهت اطمینان از این که کسی به این راهرو نفوذ پیدا نمی کند، همواره نگهبانانی از آن محافظت می کردند. تنها مردی که اجازه ی ورود به این محدوده را داشت شخص سلطان بود و اتاق هایی مخصوص ملکه ی مادر (مادر سلطان)، همسران سلطان و فرزندان وی نیز وجود داشت.

مسجد دولما باغچه:

مسجد دولما باغچه یا مسجد جامع بسم العالی والد سلطان در جنوب کاخدولما باغچه ، در ساحل واقع شده است. این نوع مساجد کاملاً سرشار از تزئینات و تزئینات به سبک روکوکو و باراکوا است. معماری مسجددولما باغچه با مسجد کلاسیک عثمانی بسیار متفاوت است. بیشتر از یک مکان مقدس بسیار شبیه یک سالن کاخ بسیار تزئین شده است.

Dolmabahçe Palace,ورودی کاخ دلمه باغچه,قیمت بلیط کاخ دولما باغچه استانبول
Dolmabahçe Palace,ورودی کاخ دلمه باغچه,قیمت بلیط کاخ دولما باغچه استانبول

در ابتدا بسمه اله ولی ولد سلطان ، مادر سلطان عبدالملید ، این مسجد را راه‌اندازی کرد ، اما پس از مرگ  او این کار توسط سلطان عبدالملید ادامه یافت. معمار آن کاراته بالیان بود و وی مسجد جامعدولما باغچه را در سال ۱۸۵۵ به پایان رساند. این مسجد یکی از مشهورترین نمونه مساجد عثمانی در قرن ۱۹ است. این مسجد دارای یک بخش حقوقی مستطیلی دو طبقه و یک ساختار هندسی آشکار با پایه ۲۵ متر است. بخشی از مجموعه کاخ بود.

مسجد دولما باغچه دارای دو مناره با یک بالکن و یک گنبد منفرد است که در یک طبقه مربع استراحت می کند. قسمت داخلی دارای تزئیناتی است که ترکیبی از سبک های آمپر و باروک را در خود جای داده است. لوستر گرانبها از گنبد آویزان است. منبر و محراب (طاقچه) از پورفیری قرمز ساخته شده و با الگوهای اروپایی تزئین شده اند. نور ناشی از پنجره های بزرگ به زیبایی دکوراسیون داخلی سنگ مرمر رنگی کمک می کند.

برج ساعت کاخ دلمه باغچه:

برج ساعت دولما باغچه در خارج از کاخ دولما باغچه واقع شده است. این برج توسط معمار مشهور ارمنی سارکیس بالیان بین سالهای ۱۸۹۰ و ۱۸۹۵ با سفارش سلطان عثمانی عبدالحمید دوم (۱۸۱۸-۱۹۴۲) ساخته شده است.درست بعد از مدت کوتاهی بعد از ساخت مسجد اتفاق افتاد.

Dolmabahçe Palace,ورودی کاخ دلمه باغچه,دیدنی های کاخ دولما باغچه استانبول
Dolmabahçe Palace,ورودی کاخ دلمه باغچه,دیدنی های کاخ دولما باغچه استانبول

برج ساعت به کاخ دولما باغچه اضافه شد. در جلوی برج ساعت ، گنج خزانه داری روی یک مربع در امتداد ساحل اروپایی بسفر در کنار مسجد دولمباهچه قرار دارد.

برج چهار ضلعی و چهار طبقه ساخته شده به سبک نئو باروک عثمانی ، با ارتفاع ۲۷ متر ارتفاع دارد. ساعت آن توسط ساعت ساز مشهور فرانسوی خانه ژان پاول گارنیر ساخته شده و توسط استاد ساعت دادگاه یوهان مایر نصب شده است. در سال ۱۹۷۹ ، ساعت مکانیکی اصلی تا حدی به یک ساعت الکتریکی تبدیل شد. در طرف های مقابل برج ، توگرا سلطان عبدالحمید دوم قرار دارد.

اتاق های کاخ دلمه باغچه:

سرسرای کاخ دولماباغچه

اتاق های دبیرخانه کاخ دولماباغچه

اتاق آتاتورک کاخ دلمه باغچه

در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر درباره ی اتاق های کاخ دولما باغچه در استانبول صحبت کنیم.

سرسرای کاخ دولماباغچه

به منظور بازدید از کاخ دولما باغچه در استانبول باید ابتدا از سرسرای کاخ آغاز نمایید. اتاق های سرسرا روبه دریا و خشکی هستند؛ اتاق هایی که رو به دریا هستند مختص به مقام های عثمانی است و وزیر اعظم و دیگر وزرای کشور نیز بوده در حالیکه اتاق های مشرف به خشکی توسط دیگر مدیران کاخ و کشور از جمله مارشال کاخ، شیخ الاسلام، اعضای مجلس نمایندگان (Meclis-i Mebusan) و سنا (Meclis-i Ayan) استفاده می شده است.

مهمان هایی که به این کاخ می آمدند می بایست در این سرسرا منتظر میماندند تا در زمان مشخص ماموران تشریفات کاخ آن ها به داخل راهنمایی نمایند. لوستر انگلیسی آویزان شده در وسط این اتاق ۶۰ شاخه دارد. پارچه های هرکه ای که در روکش اثاثیه و والون ها به کار رفته اند به رنگ سلطنتی قرمز میباشند.

اتاق های دبیرخانه کاخ دولماباغچه

بعد از سرسرای کاخ دومین اتاقی که باید از آن دیدنی سمت راست سرسرای کارمندان است که به اتاق کاشی کاری شده هم معروف است. بر روی دیوار چپ این سرسرا کلکسیون بزرگی از نقاشی ها افراد نامدار وجود دارد که به یادگار در این کاخ باقی مانده است. روی دیوار سمت راست نقاشی امضا شده ای از رودلف ارنست قرار دارد که آتش سوزی تئاتر شهری پاریس را به تصویر کشیده و نقاشی دیگری از یک دختر روستایی هلندی، اثر دلاندره، نیز بر روی این دیوار نصب شده است. در این اتاق که با اثاثیه ی به سبک فرانسوی آراسته شده، گلدان های ارزشمند پورسلینی نیز وجود دارند.

اتاق آتاتورک کاخ دولماباغچه

همانطور که گفتیم کاخ دولما باغچه در استانبول محل سکونت بسیاری از پادشاهان و سلاطین ترک بوده است. همانطور که در تاریخ آمده است مصطفی کمال آتاتورک در آخرین روزهای زندگی خود در کاخ دولما باغچه در استانبول سپری کرده و در سال ۱۹۳۸ از دنیا رفته است. آتاتورک شخصی مهم و ارزشمند ترکیه در سال ۹:۰۵ از دنیا رفت و پس از مرگ او تمام ساعت های کاخ روی ساعت ۰۹:۰۵ تنظیم و متوقف شدند. با این وجود به تازگی ساعت های بیرون اتاق به وقت درست ترکیه تنظیم شده اند اما ساعت واقع در اتاقی که آتاتورک در آن وفات یافت هنوز ۰۹:۰۵ را نشان می دهد.

Dolmabahçe Palace,چگونه به کاخ دولما باغچه استانبول برویم,رویدادهای کاخ دولماباغچه
Dolmabahçe Palace,چگونه به کاخ دولما باغچه استانبول برویم,رویدادهای کاخ دولماباغچه

اطلاعات ورودی به کاخ دولما باغچه:

هزینه ورود:

بازدید از موزه: ۶۰ لیر ترکیه

بازدید از حرم: ۴۰ لیر ترکیه

بازدید از مجموعه موزه: ۱۰ لیر ترکیه

لازم بذکر است که برای کودکان زیر ۷ سال رایگان می باشد.

 زمان بازدید:

بازدید از کاخ دلما باغچه: ۹ تا ۱۶

بازدید از موزه های کاخ: ۹ تا ۱۷ (موزه های کاخ در یکشنبه ها تعطیل هستند.)

آدرس: Dolmabahçe Cd., ۳۴۳۵۷ Beşiktaş/İstanbul, Turkey

سایت: www.millisaraylar.gov.t

دسترسی کاخ دولما باغچه:

کاخ دُلماباغچه در محله بشیکتاش شهر استانبول ترکیه، در سمت اروپایی و در شرق تنگه بسفر واقع شده‌است. اگر به سمت جنوب شرقی میدان تکسیم بروید می توانید کاخ دولما باغچه را پیدا کنید.

Dolmabahçe Palace,ورودی کاخ دلمه باغچه,دریای مرمره
Dolmabahçe Palace,ورودی کاخ دلمه باغچه,دریای مرمره

در کاخ دلماباغچه استانبول تورهای داخلی انجام می شود که راهنمایانی آن را اداره می کنند و فضای کاخ دلماباغچه و تاریخچه ی کوتاهی را در اختیار شما می گذارند. این تور ها به طور متوسط هر ۲۵ دقیقه یکبار انجام می شوند و اگر شلوغ باشد هر ۵ دقیقه یک بار.

برای دیدن از این کاخ باید حدود ۲ ساعت وقت بگذارید. در هنگام بازدید از دلمه باغچه برای حفظ تمیزی آن ، باید کفش های نایلونی آبی رنگی را به پا کنید. ساعات بازدید از کاخ ۹ صبح الی ۴ بعد از ظهراست و در تمام روز های هفته به جز روزهای دوشنبه و سه شنبه، برای ورود عموم باز است. با توجه به محدودیت ۱۵۰۰ نفری ای که برای بازدید روزانه از کاخ دلمه باغچه وجود دارد، پیشنهاد می شود برنامه بازدید از آن را در صبح تنظیم کنید.

چگونه به کاخ دولما باغچه استانبول برویم؟

برای بازدید از کاخ دولما باغچه اگر در میدان تکسیم هستید، سوار قطار زیرزمینی فونیکلار شوید و به کاباتاش بروید. کاخ دولماباغچه ۳۰۰، ۴۰۰ متر با ایستگاه کاباتاش فاصله دارد که با دنبال کردن تابلوها به آن خواهید رسید.
اگر در منطقه سلطان احمد هستید سوار تراموا شوید و در کاباتاش پیاده شوید تا به کاخ دولماباغچه برسید.

آدرس کاخ دولما باغچه استانبول:Vişnezade Mh., 34357 Beşiktaş/İstanbul, Turkey استانبول, ترکیه

Dolmabahçe Palace,چگونه به کاخ دولما باغچه استانبول برویم,شگفتی های کاخ دولماباغچه
Dolmabahçe Palace,چگونه به کاخ دولما باغچه استانبول برویم,شگفتی های کاخ دولماباغچه
[toc]

کاخ دولما باغچه در استانبول | Dolmabahçe Palace

امتیاز - 100%

100%

امتیاز

کاخ دولما باغچه(Dolmabahçe Palace) در استانبول به دستور ۳۱امین پادشاه عثمانی ساخته شد و مساحت آن تقریبا حدود ۴۵ هزار متر مربع است و کاخ دولما باغچه به عنوان مرکز اداری اصلی امپراتوری عثمانی مورد استفاده قرار می گرفته است.

User Rating: 3.75 ( 2 votes)

طیب حسینی

روزی که تصمیم مهاجرت به کشور ترکیه-استانبول رو گرفتم،متاسفانه سایت و منبع کاملی برای پاسخگویی به سوالاتم نبود،وقتیکه سختی این راه رو چشیدم به خودم گفتم ای کاش کسی بدون در نظر داشتن منافع شخصی خودش،صادقانه من رو راهنمای میکرد....پش الان که راه و چاه مهاجرت و زندگی در ترکیه رو یاد گرفتم،خودم استانبول سرا رو ساختم..

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =

دکمه بازگشت به بالا